Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Push the limits of performance with CORSAIR DOMINATOR PLATINUM RGB DDR5 Memory optimized for AMD. DDR5 delivers higher frequencies and greater capacities than previous generation memory, helping your system power through complex tasks faster than ever before. In the many-core era, the unprecedented processing speed of DDR5 ensures your high-end CPU gets data quickly with ease. Whether you are gaming, creating content, opening 100 tabs, or multi-tasking, your gaming PC can power through complex tasks faster than ever before. Synchronize your entire iCUE setup into a cohesive, fully immersive ecosystem with intuitive control. Select from dozen of stunning pre-set lighting profiles or create your own with near-limitless customization. You have the power and the control. Built-in voltage regulation plus iCUE software control makes for easier, finely-tuned voltage output that provides more stable overclocking than ever. Ditch the tedious process of manually adjusting your performance settings each time by saving your own AMD EXPO profiles through iCUE. Easily customize and tailor your setting profiles by app or task for greater efficiency.
| SKU | CMT64GX5M2B5600Z40 |
| Memory Series | DOMINATOR PLATINUM RGB DDR5 AMD EXPO |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Overclocking PMIC |
| Memory Size | 64GB Kit (2 x 32GB) |
| Tested Latency | 40-40-40-77 |
| Tested Voltage | 1.25V |
| Tested Speed | 5200MHz |
| LED Lighting | RGB |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Dynamic Multi-Zone |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-41600 (5200MHz) |
| Compatibility | AMD 600 Series |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | AMD EXPO |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
| RAM Specifications | |
| Brand | Corsair |
| Series | DOMINATOR PLATINUM RGB DDR5 AMD EXPO |
| Model | CMT64GX5M2B5600Z40 |
| Capacity | 64GB (2 x 32GB) |
| Memory Type | DDR5 Desktop RAM |
| Speed | 5600 MT/s |
| Timings | 40-40-40-77 |
| Voltage | 1.25V |
| Heatspreader Colour | Black |
| Lighting | Dynamic Multi-Zone |
| Memory Profiles | Intel XMP 3.0 and AMD EXPO |
| Warranty | Limited Lifetime |
Corsair DOMINATOR PLATINUM RGB DDR5 AMD EXPO 64GB (2 x 32GB) DDR5 DRAM 5600MHz CL40 1.25V CMT64GX5M2B5600Z40 Memory Kit — Black
- 64GB Kit (2 x 32GB)
- Rated Speed: 5600 MT/s
- Rated Latency: 40-40-40-77
- Rated Voltage: 1.25V
- Multi-Zone ARGB Lighting
- Height: 56mm
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- AMD EXPO Memory Profile
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: CMT64GX5M2B5600Z40
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.



