Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The CORSAIR HS80 RGB USB Gaming Headset delivers incredibly detailed sound through custom-tuned 50mm neodymium audio drivers with Dolby Audio 7.1 surround sound. From a faint whisper to a resonating blast, a pair of custom-tuned 50mm high-density neodymium audio drivers catch every sound in exquisite detail with an expanded frequency range of 20Hz-40,000Hz. High-quality, custom-tuned 50mm neodymium audio drivers deliver excellent sound with the range needed to hear everything on the battlefield. The USB connection enables a multi-channel audio experience and put you right in the middle of the game. Plush memory foam ear pads with breathable cloth fabric and an adjustable stress-free floating headband design. Captures your voice with terrific clarity with a flip-up mute function and built-in LED mute indicator. HS80 USB RGB is Discord Certified for crystal-clear communication and outstanding sound. Customize your look with a near-limitless array of colors and effects. CORSAIR iCUE software enables precise control over your headset, with pre-tuned audio profiles, custom equalizer settings, sidetone control, and customizable RGB lighting.
| Model | CA-9011238-AP |
| Driver Size | 50mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 40KHz |
| Headset Sensitivity | 116dB (+/- 3dB) |
| Headset Impedance | 32 Ohms @ 1KHz |
| Surround | Virtual 7.1 with Dolby Audio |
| Microphone Type | Omnidirectional, foldable, broadcast grade |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 10KHz |
| Microphone Sensitivity | -40dB (+/- 3dB) |
| Microphone Impedance | 2.2k Ohms |
| Lighting | RGB |
| Connectivity | USB |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair HS80 Dolby Audio Virtual 7.1 Surround Sound RGB USB Gaming Headset — White
- Virtual 7.1 Surround Sound Gaming Headset
- USB Connectivity
- Drivers: 50mm Neodymium
- Frequency Response: 20 - 40,000 Hz
- Colour: White
- Omnidirectional Broadcast Grade Mic
- Flip-up to Mute Function
- Memory Foam Ear Pads
- Multi-Platform Compatible
- 2 Year Warranty
- Product Code: CA-9011238-AP
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,929





