Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
CORSAIR VENGEANCE DDR5, optimized for Intel motherboards, delivers higher frequencies and greater capacities of DDR5 technology in a high-quality, compact module that suits your system. Push the limits of your system like never-before with DDR5 memory, unlocking even faster frequencies, greater capacities, and better performance. In the many-core era, the unprecedented processing speed of DDR5 ensures your high-end CPU gets data quickly with ease. Whether you are gaming, creating content, opening 100 tabs, or multi-tasking, your PC can power through complex tasks faster than ever before. You have the power and the control. Built-in voltage regulation with iCUE software control makes for easier, finely-tuned output that provides more stable overclocking than ever. Ditch the tedious process of manually adjusting your performance settings each time when you save your own XMP profiles through iCUE. Easily customize and tailor your setting profiles by app or task for greater efficiency.
| SKU | CMK8GX5M1B5200C40 |
| Memory Series | VENGEANCE DDR5 |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Overclock PMIC |
| Memory Size | 8GB Module (1 x 8GB) |
| Tested Latency | 40-40-40-77 |
| Tested Voltage | 1.25V |
| Tested Speed | 5200MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-41600 (5200MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Corsair VENGEANCE DDR5 8GB (1 x 8GB) DDR5 DRAM 5200MHz CL40 1.25V CMK8GX5M1B5200C40 Memory Module — Black
- 8GB DDR5 Module (1 x 8GB)
- Rated Speed: 5200 MT/s
- Rated Latency: 40-40-40-77
- Rated Voltage: 1.25V
- Height: 35mm
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: CMK8GX5M1B5200C40
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R2,900



