Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Set the stage for your greatest streaming and gaming moments. VIRTUOSO PRO produces true-to-life audio, with state-of- the-art graphene drivers and an open back ear cup design.
| Model | CA-9011370-AP |
| Driver Size | 50mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 40KHz |
| Headset Sensitivity | 116dB (+/- 3dB) |
| Headset Impedance | 32 Ohms @ 1KHz |
| Surround | No |
| Microphone Type | Unidirectional, detachable |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 10KHz |
| Microphone Sensitivity | -42dB (+/- 3dB) |
| Microphone Impedance | 2.2k Ohms |
| Lighting | None |
| Connectivity | Dual 3.5mm |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair VIRTUOSO PRO Open Back Stereo Gaming Headset, 3.5mm — Carbon
- Stereo Gaming Headset
- Open Back Design
- Dual 3.5mm Connectors
- Colour: Carbon
- Frequency Response: 20 - 40,000 Hz
- Sensitivity: 116dB ± 3dB
- Detachable Unidirectional Microphone
- Microphone Frequency Response: 100 - 10,000 Hz
- Microphone Sensitivity: -42dB ± 3dB
- NVIDIA Broadcast Compatible
- Multi-Platform Compatible
- Supports PC, Mac, Xbox Series X|S
- Supports Xbox One, Switch, PS4, PS5 & Mobile
- 2 Year Warranty
- Product Code: CA-9011370-AP
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK

