Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Hear everything around you in your favorite games with Dolby Atmos Spatial Audio. Play more with a long-lasting battery and ultra-fast wireless connectivity.
FAST, FLEXIBLE WIRELESS: Stay connected to premium audio with multiplatform compatibility. Effortlessly switch between low-latency 2.4GHz wireless for high-performance gaming or versatile Bluetooth at the press of a button.
TOTAL AUDIO IMMERSION: Dynamic and 360° directional audio that lets you pinpoint every footstep, explosion, and movement with incredible directional accuracy.
DEEP BASS, CRISP HIGHS, PURE POWER: Custom-tuned 50mm drivers deliver dynamic and high-fidelity soundscapes, making every soundtrack, effect, and in-game moment more impactful.
PLAY FOR DAYS: Game longer with up to 70 hours of battery life via 2.4GHz wireless or up to 130 hours via Bluetooth. When you’re running low, a 15-minute charge provides up to 6 more hours of battery life.
DESIGNED FOR PURE COMFORT: Stay cool and comfortable during long gaming sessions with this lightweight design, featuring memory foam ear cushions wrapped in breathable microfiber fabric.
CLEAR COMMS, EVERY TIME: The omni-directional microphone with NVIDIA Broadcast technology (Requires a compatible NVIDIA GeForce RTX graphics card) cuts through background noise, ensuring your team hears you clearly.
| Model | CA-9011380-WW |
| Driver Size | 50mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Headset Sensitivity | 116dB (+/- 3dB) |
| Headset Impedance | 32k Ohms @ 1KHz |
| Surround | Dolby Atmos Spatial Audio |
| Microphone Type | Omnidirectional |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 8KHz |
| Microphone Sensitivity | -40dB (+/- 3dB) |
| Microphone Impedance | 2.2k Ohms |
| Lighting | RGB |
| Connectivity | Wireless or Bluetooth Bluetooth Battery Life: Up to 130 Hours Wireless Battery Life: Up to 70 Hours Range: Up to 50ft |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair VOID WIRELESS v2 Dolby Atmos Spatial Audio Gaming Headset with RGB Lighting, Wireless & Bluetooth — White
- Wireless RGB Gaming Headset
- Dolby Atmos Spatial Audio
- Wireless & Bluetooth Connectivity
- Colour: White
- Frequency Response: 20 - 20,000 Hz
- Sensitivity: 116dB ± 3dB
- Omnidirectional Microphone
- Microphone Frequency Response: 100 - 8,000 Hz
- Microphone Sensitivity: -40dB ± 3dB
- Battery Life: Up to 130 Hours
- Multi-Platform Compatible
- Supports PC, Switch, PS4, PS5 & Mobile
- 2 Year Warranty
- Product Code: CA-9011380-WW
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R2,050








