Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Compatible with a wide range of Intel and AMD laptops and small-form-factor PCs, VENGEANCE SODIMM upgrades your existing memory, harnessing the faster frequencies and greater capacities of DDR5. Automatically sets to maximum speed on compatible systems for faster load times, multitasking, and more. No BIOS configuration required to take advantage of higher speed – just install and go. Each module is rigorously screened and thoroughly tested in extreme conditions to ensure superior performance and reliability.
| SKU | CMSX24GX5M1A5600C48 |
| Memory Series | Vengeance DDR5 |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Size | 24GB Module (1 x 24GB) |
| Tested Latency | 48-48-48-90 |
| Tested Voltage | 1.10V |
| Tested Speed | 5600MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-44800 (5600MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | None |
| Package Memory Format | SO-DIMM |
| Performance Profile | None |
| Package Memory Pin | 262 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Corsair Vengeance 24GB (1 x 24GB) DDR5 DRAM 5600MHz CL48 1.10V CMSX24GX5M1A5600C48 SO-DIMM Memory Module
- 24GB DDR 5 Module (1 x 48GB)
- Rated Speed: 5600 MT/s
- Rated Latency: 48-48-48-90
- Rated Voltage: 1.10V
- SO-DIMM Form Factor
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: CMSX24GX5M1A5600C48
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R6,006

