Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Push performance to the next level with the blazing speed and massive bandwidth of Crucial DDR5 Pro Memory: Overclocking Edition. Mobilize the power of low latency to beat the clock and fuel your next win instead of worrying about performance bottlenecks. Our powerful overclocking DDR5 Pro memory supports next-gen multi-core CPUs and features Intel XMP 3.0 and AMD EXPO support on every module. Our overclocking DDR5 Pro memory features an aluminum heat spreader with a unique, origami-based design that is both cool to the touch and an aesthetic win for any rig.
| SKU | CP2K32G60C40U5B |
| Memory Series | PRO OVERCLOCKING DDR5 |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Size | 64GB Kit (2 x 32GB) |
| Tested Latency | 40-40-40-80 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Tested Speed | 6000MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 36-38-38-80 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-48000 (6000MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0 & EXPO |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Crucial PRO OVERCLOCKING DDR5 64GB (2 x 32GB) DDR5 DRAM 6000MHz CL40 1.35V CP2K32G60C40U5B Memory Kit — Black
- 64GB DDR5 Kit (2 x 32GB)
- Rated Speed: 6000 MT/s
- Rated Latency: 40-40-40-80
- Rated Voltage: 1.35V
- Height: 35mm
- Colour: Black
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- AMD EXPO Memory Profile
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: CP2K32G60C40U5B
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.

