Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
EK-CoolStream XE is a extreme-performance computer liquid cooling radiator which combines EK's unique CSQ design with latest radiator core engine. Built for EK-Vardar 120mm high static pressure fans, these radiators are optimized for maximum heat dissipation across entire fan operational range thus delivering exceptional performance at both low- and high airflow operation. EK assured quality level, optimal price-performance ratio and unique minimalistic design make these EK-CoolStream XE series radiators a perfect choice for any computer water cooled system. This radiator offers best cooling capacity in the 60mm thick radiator class: Triple stack copper fins provide massive surface area while the parallel flow cooling chambers reduce hydraulic flow resistance to a minimum. Radiator shrouds are tapped with UNC 6-32 threads on both sides to enable push-pull fan installation to even further increase the cooling performance. This product features four recessed G1/4 threaded ports with two pre-installed extenders from the front side to allow any G1/4 threaded fitting to be used. From the back side the ports are closed with two G1/4 plugs. EK recommends EK-ACF series compression fittings.
| Model | 3830046995230 |
| Size | 480mm (4 x 120mm) |
| Fan Compatibility | 120mm x 120mm x 25mm, UNC 6-32 thread |
| Materials | Fins: Copper Tubing: 90% copper (H90) Chambers: Brass Housing: Aluminium/Steel |
| Port Threads | 4 x G1/4 |
| Capacity | 450 ml |
| Dimensions | 520mm x 130mm x 60mm |
| Weight | 2.10 kg |
| Included in the Box | EK-CoolStream XE series radiator /w two pre-installed G1/4 extenders Flat-head UNC 6-32 screws (l=30mm) Flat-head UNC 6-32 screws (l=5mm) Allen key, 2.5mm Allen key, 9mm Allen key, 6mm |
EKWB EK-CoolStream XE 480 Extreme Performance 480mm Radiator
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: 3830046995230
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.



