Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
EK-CoolStream CE is a high-performance computer liquid cooling radiator which combines EK's unique CSQ design with latest radiator core engine. Built for EK-Vardar 140mm high static pressure fans, these radiators are optimized for maximum heat dissipation across entire fan operational range thus delivering exceptional performance at both low- and high airflow operation. EK assured quality level, optimal price-performance ratio and unique minimalistic design make these EK-CoolStream CE series radiators a perfect choice for any computer water cooled system. This radiator offers best cooling capacity in the 40mm thick radiator class: Dual stack copper fins provide massive surface area while the parallel flow cooling chambers reduce hydraulic flow resistance to a minimum. Radiator shrouds are tapped with UNC 6-32 threads on both sides to enable push-pull fan installation to even further increase the cooling performance. This product features two recessed G1/4 threaded ports with pre-installed extenders to allow any G1/4 threaded fitting to be used. EK recommends EK-ACF series compression fittings.
| Model | 3831109860380 |
| Size | 420mm (3 x 140mm) |
| Fan Compatibility | 140mm x 140mm x 25mm, UNC 6-32 thread |
| Materials | Fins: Copper Tubing: 90% copper (H90) Chambers: Brass Housing: Aluminium/Steel |
| Port Threads | 2 x G1/4 |
| Capacity | 370 ml |
| Dimensions | 460mm x 145mm x 40mm |
| Weight | 1.59 kg |
| Included in the Box | EK-CoolStream CE series radiator /w two pre-installed G1/4 extenders Flat-head UNC 6-32 screws (l=30mm) Flat-head UNC 6-32 screws (l=5mm) Allen key, 2.5mm |
EKWB EK-CoolStream CE 420 420mm Radiator
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: 3831109860380
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




