Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
EK-CoolStream SE is a slim, high-performance computer water-cooling radiator which combines EK's unique CSQ design with latest radiator core engine. Built for EK-Vardar 120mm high static pressure fans, these radiators are optimized for maximum heat dissipation across entire fan operational range thus delivering exceptional performance at both low- and high airflow operation. EK assured quality level, optimal price-performance ratio and unique minimalistic design make these EK-CoolStream SE series radiators a perfect choice for any computer water cooled system. Overall compact measurement of the SE series radiator allow for utilization even in the tiniest computer chassis. This radiator offers best cooling capacity in 28mm thick radiator class: copper fins provide massive surface area while the parallel flow cooling chambers reduce hydraulic flow resistance to a minimum. Radiator shrouds are tapped with UNC 6-32 threads on both sides to enable push-pull fan installation to even further increase the cooling performance. This product features two recessed G1/4 threaded ports with two pre-installed extenders to allow any G1/4 threaded fitting to be used. EK recommends EK-ACF series compression fittings.
| Model | 3831109860441 |
| Size | 120mm (1 x 120mm) |
| Fan Compatibility | 120mm x 120mm x 25mm, UNC 6-32 thread |
| Materials | Fins: Copper Tubing: 90% copper (H90) Chambers: Brass Housing: Aluminium/Steel |
| Port Threads | 2 x G1/4 |
| Capacity | 85 ml |
| Dimensions | 160mm x 120mm x 28mm |
| Weight | 0.44 kg |
| Included in the Box | EK-CoolStream SE series radiator /w two pre-installed G1/4 extenders Flat-head UNC 6-32 screws (l=30mm) Flat-head UNC 6-32 screws (l=5mm) Allen key, 2.5mm |
EKWB EK-CoolStream SE 120 Slim 120mm Radiator
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: 3831109860441
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




