Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
EK-XRES 140 Revo D5 PWM is a High-Performance water cooling pump with integrated reservoir. The core of the unit is the market-proven Xylem D5 PWM water pump. This unit offers increased hydraulic performance (up to 15 %) compared to original Xylem D5 PWM. The EK-XRES Revo D5 series features a fully rounded design thus offering greater usability, allowing installation at any angle within 360° of rotation. Special rubber shock absorber is used to de-couple the main pump body from the mounting clip for silent operation, free of vibration induced noise. Additionally, horizontal and vertical positioning are supported for easier tube routing possibilities. EK-XRES 140 Revo D5 series reservoirs come preinstalled with anti-cyclone insert. Optional PU anti-vortex foam and EK-HD Tube is enclosed for additional options. This water pump/reservoir combo unit can be mounted directly on computer chassis by using enclosed Revo D5 Holder. The 60mm diameter tube is made of a high-quality acrylic material, while the reservoir bottom/pump top is made of quality POM Acetal material.
| Model | 3831109843314 |
| Rated Voltage | 12V DC |
| Power Consumption | 23 W |
| Maximum Pressure Head | 3.9 m |
| Maximum Flow | 1500 L/H |
| Maximum System Temperature | 60°C |
| Materials | Stainless steel, PPS-GF40, EPDM O-rings, Aluminium oxide, hard coal |
| Power Connector | 4-Pin Molex- and 4-Pin PWM FAN connector |
| Reservoir Diameter | 60mm (Glass is 3.2mm thick) |
| Volume | 205 ml |
| Height | 190 mm |
| Mounting Hole Pattern | 65mm x 34mm |
| Included in the Box | EK-XRES 140 Revo D5 PWM (incl. pump) - power cable with black sleeve Mounting clip with rubber insert Self-adhesive mounting hole pattern sticker Anti-vortex PU foam and 12mm OD plexiglass tube Mounting mechanism (incl. required Allen keys) Installation manual |
EKWB EK-XRES 140 Revo D5 PWM Reservoir / Sleeved Pump Combo
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: 3831109843314
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






