Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Transcend's JetRam memory modules are manufactured with true ETT grade, brand-name DRAM chips that have passed Transcend's strict screening process and testing. The modules provide excellent compatibility and fully-tested reliability, which is ideal for PC upgrade at an attractive price. Each memory module is rated at 2666 MT/s to greatly increase data transmission efficiency by higher bandwidth of up to 21GB/s. Operated at a nominal voltage of just 1.2V, Transcend's DDR4 U-DIMM JetRam memory ensures that both operating temperature and electrical load on the memory controller can be reduced in order to save up to 40% of energy compared to standard DDR3 modules offering 1.5V.
| SKU | JM2666HLB-8G |
| Memory Series | JetRAM |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 8GB Module (1 x 8GB) |
| Tested Latency | CL19 |
| Tested Voltage | 1.20V |
| Tested Speed | 2666MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | CL19 |
| SPD Speed | 2666MHz |
| SPD Voltage | 1.20V |
| Speed Rating | PC4-21333 (2666MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | None |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Transcend JetRAM 8GB (1 x 8GB) DDR4 DRAM 2666MHz CL19 1.20V JM2666HLB-8G Memory Module
- 8GB DDR4 Module (1 x 8GB)
- Rated Speed: 2666 MT/s
- Rated Latency: CL19
- Rated Voltage: 1.20V
- Height: 31.25mm
- JEDEC Standard Speed
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: JM2666HLB-8G
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,819

