Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The DDR5-5600 U-DIMM delivers blazing frequencies of up to 5600 MHz, a major leap from the max. frequency of DDR4 modules (3200 MHz). This next-gen memory module operates on just 1.1V, making it 8% more power-efficient than DDR4. What's more, it features a built-in Power Management IC (PMIC) to enhanced power supply stability. This memory module's architecture allows for more memory bank groups and banks. With the same area, more bank groups can be packed into the module, doubling what was possible with DDR4, giving you higher capacities. With error correcting code (ECC) this module can correct errors automatically in real-time. In addition to greatly reducing the burden of CPU calculations, it also provides increased stability and reliability for enterprise-class computers. DDR5 U-DIMM modules have the same dimensions and pin count as DDR4 modules. The most obvious difference is the position of the fool-proof notch. Also, DDR5 integrates I/O resistors with CMD/ADD resistors. Also, the appearance of DDR5 modules are cleaner than DDR4. In addition, you can see a PMIC in the center.
| SKU | AD5U56008G-S |
| Memory Series | DDR5 5600 U-DUMM |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Size | 8GB Module (1 x 8GB) |
| Tested Latency | 46-45-45 |
| Tested Voltage | 1.10V |
| Tested Speed | 5600MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | CL40 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-44800 (5600MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | None |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
ADATA DDR5 5600 U-DIMM 8GB (1 x 8GB) DDR5 DRAM 5600MHz CL46 1.10V AD5U56008G-S Memory Module
- Product Code: AD5U56008G-S
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R2,538

