Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The LANCER BLADE RGB boasts a low-profile heatsink that fits perfectly in smaller PC cases and avoids interfering with tower CPU coolers. Its sleek geometric lines add versatility and visual appeal to any case design. Set the RGB lighting the way you want it. Choose from different effects (static, breathing, and comet) or sync the lights with your favorite jams via Music Mode. All this can be done through RGB control software from all the major motherboard brands. XPG Prime lighting control software not only allows you to set unique DRAM lighting effects, you can also sync all Prime supported XPG RGB products to create imaginative light shows and shape your own Prime ecosystem. Support for AMD EXPO (EXtended Profiles for Overclocking) and compatibility with the latest platforms for reliability and stability.
| SKU | AX5U6000C2832G-SLABRWH |
| Memory Series | XPG LANCER BLADE RGB |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Not Specified |
| Memory Size | 32GB Module (1 x 32GB) |
| Tested Latency | 28-36-36 |
| Tested Voltage | 1.40V |
| Tested Speed | 6000MHz |
| LED Lighting | RGB |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Individually Addressable |
| SPD Latency | 40-39-39-77 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-48000 (6000MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0, AMD EXPO |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
ADATA XPG LANCER BLADE RGB 32GB (1 x 32GB) DDR5 DRAM 6000MHz CL28 1.40V AX5U6000C2832G-SLABRWH Memory Module — White
- 32GB DDR5 Module (1 x 32GB)
- Rated Speed: 6000 MT/s
- Rated Latency: 28-36-36
- Rated Voltage: 1.40V
- Multi-Zone ARGB Lighting
- Height: 40mm
- Colour: White
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- AMD EXPO Memory Profile
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: AX5U6000C2832G-SLABRWH
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




