Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Deliver the higher frequencies and greater capacities of DDR5 RAM technology in a high-quality, compact DDR5 memory module that suits your AMD Ryzen AM5 system. Push the limits of your system like never-before with DDR5 memory, unlocking even faster frequencies, greater capacities, and better performance. In the many-core era, the unprecedented processing speed of DDR5 ensures your high-end CPU gets data quickly with ease. Whether you are gaming, creating content, opening 100 tabs, or multi-tasking, your gaming PC can power through complex tasks faster than ever before. You have the power and the control. Built-in voltage regulation with iCUE software control makes for easier, finely-tuned output that provides more stable overclocking than ever. Ditch the tedious process of manually adjusting your performance settings each time when you save your own AMD EXPO profiles through iCUE. Easily customize and tailor your setting profiles by app or task for greater efficiency.
| SKU | CMK32GX5M1B5600Z40 |
| Memory Series | VENGEANCE DDR5 AMD EXPO |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Overclock PMIC |
| Memory Size | 32GB Module (1 x 32GB) |
| Tested Latency | 40-40-40-77 |
| Tested Voltage | 1.25V |
| Tested Speed | 5600MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-44800 (5600MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | AMD EXPO, Intel XMP |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Corsair VENGEANCE DDR5 AMD EXPO 32GB (1 x 32GB) DDR5 DRAM 5600MHz CL40 1.25V CMK32GX5M1B5600Z40 Memory Module — Cool Grey
- 32GB DDR5 Module (1 x 32GB)
- Rated Speed: 5600 MT/s
- Rated Latency: 40-40-40-77
- Rated Voltage: 1.25V
- Height: 35mm
- AMD EXPO Memory Profile
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: CMK32GX5M1B5600Z40
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.



