Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
CORSAIR VENGEANCE RGB DDR5 memory delivers DDR5 performance, higher frequencies, and greater capacities optimized for Intel® motherboards while lighting up your PC with dynamic, individually addressable ten-zone RGB lighting. Tightly screened high-frequency memory chips enable faster processing, rendering, and buffering than ever, with onboard voltage regulation for easy, finely controlled overclocking. Take control with CORSAIR iCUE software and enable RGB lighting customization, real-time frequency monitoring, onboard voltage regulation, and Intel XMP 3.0 profile customization. A custom PCB provides superb signal quality for high performance and stability on the latest Intel DDR5 motherboards. For cutting-edge DDR5 performance with mesmerizing RGB lighting, VENGEANCE RGB DDR5 lights the way.
| SKU | CMH8GX5M1B5200C40 |
| Memory Series | VENGEANCE RGB DDR5 |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Overclock PMIC |
| Memory Size | 8GB Module (1 x 8GB) |
| Tested Latency | 40-40-40-77 |
| Tested Voltage | 1.25V |
| Tested Speed | 5200MHz |
| LED Lighting | RGB |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | 10 LEDs per Module, Individually Addressable |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-41600 (5200MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Corsair VENGEANCE RGB DDR5 8GB (1 x 8GB) DDR5 DRAM 5200MHz CL40 1.25V CMH8GX5M1B5200C40 Memory Module — Black
- 8GB DDR5 Module (1 x 8GB)
- Rated Speed: 5200 MT/s
- Rated Latency: 40-40-40-77
- Rated Voltage: 1.25V
- 10-Zone ARGB Lighting
- Height: 44mm
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: CMH8GX5M1B5200C40
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R2,730



