Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Attain top DDR5 RAM performance optimized for AMD motherboards, with ten-zone RGB for DDR5 memory that lights up your cutting-edge PC. Push the limits of your system like never-before with DDR5, unlocking even faster frequencies, greater capacities, and better performance. In the multi-core era, the unprecedented processing speed of DDR5 DRAM ensures your high-end CPU gets data quickly with ease. Whether you are gaming, creating content, opening 100 tabs, or multi-tasking, your gaming PC can power through complex tasks faster than ever before. Illuminate your system with ten individually addressable, ultra-bright RGB LEDs per module, encased in a panoramic light bar. Select from dozens of stunning pre-set lighting profiles, or create your own with near-limitless customization in iCUE. You have the power and the control. Built-in voltage regulation plus iCUE software control makes for easier, finely-tuned output that provides more stable overclocking than ever. Ditch the tedious process of manually adjusting your performance settings each time when you save your own AMD EXPO profiles through iCUE. Easily customize and tailor your setting profiles by app or task for greater efficiency.
| SKU | CMH32GX5M2E6000Z36W |
| Memory Series | VENGEANCE RGB DDR5 AMD EXPO |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Overclock PMIC |
| Memory Size | 32GB Kit (2 x 16GB) |
| Tested Latency | 36-44-44-96 |
| Tested Voltage | 1.40V |
| Tested Speed | 6000MHz |
| LED Lighting | RGB |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | 10 LEDs per Module, Individually Addressable |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-48000 (6000MHz) |
| Compatibility | Intel & AMD |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0 AMD EXPO |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
| RAM Specifications | |
| Brand | Corsair |
| Series | VENGEANCE RGB DDR5 AMD EXPO |
| Model | CMH32GX5M2E6000Z36W |
| Capacity | 32GB (2 x 16GB) |
| Memory Type | DDR5 Desktop RAM |
| Speed | 6000 MT/s |
| Timings | 36-44-44-96 |
| Voltage | 1.40V |
| Heatspreader Colour | White |
| Lighting | 10 LEDs per Module, Individually Addressable |
| Memory Profiles | Intel XMP 3.0 & AMD EXPO |
| Warranty | Limited Lifetime |
Corsair VENGEANCE RGB DDR5 AMD EXPO 32GB (2 x 16GB) DDR5 DRAM 6000MHz CL36 1.40V CMH32GX5M2E6000Z36W Memory Kit — White
- 32GB Kit (2 x 16GB)
- Rated Speed: 6000 MT/s
- Rated Latency: 36-44-44-96
- Rated Voltage: 1.40V
- 10-Zone ARGB Lighting
- Height: 44mm
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- AMD EXPO Memory Profile
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: CMH32GX5M2E6000Z36W
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




