Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Crucial DDR5 Pro Memory has the blazing speed and massive bandwidth needed to support next-gen multi-core CPUs without the fuss of overclocking, latency tuning, die chasing, and LEDs. 1.88x faster than DDR4 to boost in-game frame rates and eliminate screen tears. Enhance your gaming rigs with our sleek design without the fuss of chasing B/E-die, LEDs or the risks associated with overclocking speeds and tuning latency. With 2x the bandwidth of the previous generation, Crucial DDR5 Pro enables next-level multitasking and faster processing so you can tackle even heavy workloads in less time. Achieve easy performance recovery on CPUs that suppress rated memory speeds with Intel XMP 3.0 or AMD EXPO turned on in the UEFI/BIOS settings. Get the full value of your investment without overpaying for performance. As one of only three global memory manufacturers, and with 45 years of memory expertise, Micron delivers cutting-edge engineering and superior component and module-level testing for all Crucial DRAM products.
| SKU | CP2K32G56C46U5 |
| Memory Series | PRO DDR5 |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Size | 64GB Kit (2 x 32GB) |
| Tested Latency | 46-45-45 |
| Tested Voltage | 1.10V |
| Tested Speed | 5600MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 46-45-45 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-44800 (5600MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0 & EXPO |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Crucial PRO DDR5 64GB (2 x 32GB) DDR5 DRAM 5600MHz CL46 1.10V CP2K32G56C46U5 Memory Kit — Black
- 64GB Kit (2 x 32GB)
- Rated Speed: 5600 MT/s
- Rated Latency: 46-45-45
- Rated Voltage: 1.10V
- Height: 32mm
- Colour: Black
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- AMD EXPO Memory Profile
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: CP2K32G56C46U5
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.

