Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
ORION V RGB AMD Edition series offers sci-fi lighting effects tailored to gamers and creators who enjoy RGB lighting. With fast speeds, low latency, and enhanced performance, it improved gaming and boosts productivity for demanding workflows. It's a well-balanced option that meets the needs of users seeking exceptional gaming performance and greater memory capacity for multimedia creation. Compatible with ASUS Arua Sync, GIGABYTE RGB Fusion 2.0, MSI Mystic Light Sync, ASROCK-Polychrome Sync, and BIOSTAR Advanced VIVID LED DJ control software, users can easily synchronize the lighting effects based on their motherboard brand and create a unique, personalized effect.
| SKU | GAVSG516GB6000C36CSC |
| Memory Series | ORION V RGB AMD Edition |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Not Specified |
| Memory Size | 16GB Module (1 x 16GB) |
| Tested Latency | 36-48-48-96 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Tested Speed | 6000MHz |
| LED Lighting | RGB |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Multi-Zone ARGB |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.35V |
| Speed Rating | PC5-48000 (6000MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0, AMD EXPO |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
| RAM Specifications | |
| Brand | GeIL |
| Series | ORION V RGB AMD Edition |
| Model | GAVSG532GB6000C38BDC |
| Capacity | 32GB (2 x 16GB) |
| Memory Type | DDR5 Desktop RAM |
| Speed | 6000 MT/s |
| Timings | 38-44-44-84 |
| Voltage | 1.35V |
| Heatspreader Colour | Grey |
| Lighting | Individually Addressable |
| Memory Profiles | Intel XMP 3.0, AMD EXPO |
| Warranty | Limited Lifetime |
GeIL ORION V RGB AMD EDITION 16GB (1 x 16GB) DDR5 DRAM 6000MHz CL36 1.35V GAVSG516GB6000C36CSC Memory Module — Grey
- 16GB DDR5 Module (1 x 16GB)
- Rated Speed: 6000 MT/s
- Rated Latency: 36-48-48-96
- Rated Voltage: 1.35V
- Multi-Zone ARGB Lighting
- Height: 38mm
- Colour: Grey
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- AMD EXPO Memory Profile
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: GAVSG516GB6000C36CSC
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R4,010




