Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Manage the RGB Lighting as You Want, Creating an Unrivaled Immersive Gaming Atmosphere. Unlocking More Robust and Stable Product Performance for Gaming. Supports Intel XMP 3.0 for DDR5, Overclocking Made Easy.
| SKU | HSC532U60C5-16G2 |
| Memory Series | FUTURE RGB DDR5 |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Not Specified |
| Memory Size | 32GB Kit (2 x 16GB) |
| Tested Latency | CL36 |
| Tested Voltage | 1.40V |
| Tested Speed | 6000MHz |
| LED Lighting | RGB |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Multi-Zone ARGB |
| SPD Latency | CL36 |
| SPD Speed | 6000MHz |
| SPD Voltage | 1.40V |
| Speed Rating | PC5-48000 (6000MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0, AMD EXPO |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
| RAM Specifications | |
| Brand | Corsair |
| Series | DOMINATOR TITANIUM RGB DDR5 |
| Model | CMP96GX5M2B6600C32 |
| Capacity | 96GB (2 x 48GB) |
| Memory Type | DDR5 Desktop RAM |
| Speed | 6600 MT/s |
| Timings | 32-39-39-76 |
| Voltage | 1.40V |
| Heatspreader Colour | Black |
| Lighting | 11 LEDs per Module, Individually Addressable |
| Memory Profiles | Intel XMP 3.0 |
| Warranty | Limited Lifetime |
HikSemi FUTURE RGB 32GB (2 x 16GB) DDR5 DRAM 6000MHz CL36 1.40V HSC532U60C5-16G2 Memory Kit — Black
- 32GB Kit (2 x 16GB)
- Rated Speed: 6000 MT/s
- Rated Latency: CL36
- Rated Voltage: 1.40V
- Multi-Zone ARGB Lighting
- Height: 31.25mm
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- AMD EXPO Memory Profile
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: HSC532U60C5-16G2
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK




