Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
FURY KF552C40BBK2-64 is a kit of two 4G x 64-bit (32GB) DDR5-5200 CL40 SDRAM (Synchronous DRAM) 2Rx8, memory module, based on sixteen 2G x 8-bit FBGA components per module. Each module kit supports Intel Extreme Memory Profiles (Intel XMP) 3.0. Total kit capacity is 64GB. Each module has been tested to run at DDR5-5200 at a low latency timing of 40-40-40 at 1.25V. The SPDs are programmed to JEDEC standard latency DDR5-4800 timing of 40-39-39 at 1.1V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
| SKU | KF552C40BBK2-64 |
| Memory Series | FURY BEAST DDR5 |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Not Specified |
| Memory Size | 64GB Kit (2 x 32GB) |
| Tested Latency | 40-40-40 |
| Tested Voltage | 1.25V |
| Tested Speed | 5200MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 40-39-39 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-41600 (5200MHz) |
| Compatibility | Intel 600 Series |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Kingston FURY BEAST DDR5 64GB (2 x 32GB) DDR5 DRAM 5200MHz CL40 1.25V KF552C40BBK2-64 Memory Kit — Black
- Product Code: KF552C40BBK2-64
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK


