Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Push the limits like never before with Kingston FURY Renegade DDR5 memory, designed for extreme performance on next-gen DDR5 platforms. Enhance your system with the boost it needs to stay on top with ultra-fast memory at up to 6400MT/s. Kingston FURY Renegade DDR5 features a sleek, newly designed black and silver aluminium heat spreader to complement the look of the latest PC builds by system builders and DIY PC enthusiasts. Available in single-module capacities of 16GB and dual-channel kits of 2 with capacities of 32GB. Whether you’re creating content, multi-tasking or pushing the limits to the extremes for your bleeding-edge game title, Kingston FURY Renegade DDR5 memory is the ideal choice for gamers, enthusiasts, content creators and extreme overclockers. 100% factory tested at speed and backed by a limited lifetime warranty and over 30 years of expertise, Kingston FURY Renegade DDR5 gives you the best of both worlds: extreme performance and maximum peace of mind. Kingston FURY is with you, right at the boundaries of what is possible.
| SKU | KF572C38RWK2-32 |
| Memory Series | FURY RENEGADE DDR5 |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Not Specified |
| Memory Size | 32GB Kit (2 x 16GB) |
| Tested Latency | 38-44-44 |
| Tested Voltage | 1.45V |
| Tested Speed | 7200MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 40-39-39 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-57600 (7200MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Kingston FURY RENEGADE DDR5 32GB (2 x 16GB) DDR5 DRAM 7200MHz CL38 1.45V KF572C38RWK2-32 Memory Kit — White
- Product Code: KF572C38RWK2-32
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.



