Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
ValueRAM's KVR64A52BS8-16 is a 2G x 64-bit (16GB) DDR5-6400 CL52 Clocked Unbuffered DIMMs (CUDIMMs), 1Rx8, memory module, based on eight 2G x 8-bit FBGA components and one Clock Driver (CKD). The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR5-6400 timing of 52-52-52 at 1.1V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
| SKU | KVR64A52BS8-16 |
| Memory Series | ValueRAM |
| Memory Type | DDR5 CUDIMM |
| PMIC Type | Not Specified |
| Memory Size | 16GB Module (1 x 16GB) |
| Tested Latency | 52-52-52 |
| Tested Voltage | 1.10V |
| Tested Speed | 6400MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 52-52-52 |
| SPD Speed | 6400MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-51200 (6400MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | None |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | JEDEC Standard |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Kingston ValueRAM 16GB (1 x 16GB) DDR5 DRAM 6400MHz CL52 1.10V KVR64A52BS8-16 CUDIMM Memory Module
- 16GB DDR5 Module (1 x 16GB)
- Clock Unbuffered CUDIMM
- Rated Speed: 6400 MT/s
- Rated Latency: 52-52-52
- Rated Voltage: 1.10V
- Height: 31.25mm
- JEDEC Standard Speed
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: KVR64A52BS8-16
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R4,641

