Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Elevate your rig's aesthetics with Viper Xtreme 5 DDR5 kit. Its dynamic RGB lightbar isn't just illumination – it's an artistic canvas. Sync lighting effects using Viper RGB Sync for a cohesive setup. Prefer Non-RGB? Choose sophistication with the variant. Unleash innovation, customization, and performance to redefine your gaming experience. Take your RGB experience to unparalleled heights! Our DRAM products are fully compatible with the industry-leading Signal RGB software and officially licensed. Dive into a fully immersive gaming experience with dynamic lighting that perfectly mirrors your unique style.
| SKU | PVXR532G80C38K |
| Memory Series | VIPER XTREME 5 RGB |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Not Specified |
| Memory Size | 32GB Kit (2 x 16GB) |
| Tested Latency | 38-48-48-84 |
| Tested Voltage | 1.45V |
| Tested Speed | 8000MHz |
| LED Lighting | RGB |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Multi-Zone ARGB |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.35V |
| Speed Rating | PC5-64000 (8000MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
| RAM Specifications | |
| Brand | Patriot |
| Series | PATRIOT XTREME 5 RGB |
| Model | PVXR532G80C38K |
| Capacity | 32GB (2 x 16GB) |
| Memory Type | DDR5 Desktop RAM |
| Speed | 8000 MT/s |
| Timings | 38-48-48-84 |
| Voltage | 1.45V |
| Heatspreader Colour | Black |
| Lighting | Individually Addressable |
| Memory Profiles | Intel XMP 3.0 |
| Warranty | Limited Lifetime |
Patriot VIPER XTREME 5 RGB 32GB (2 x 16GB) DDR5 DRAM 8000MHz CL38 1.45V PVXR532G80C38K Memory Kit — Black
- 32GB DDR5 Kit (2 x 16GB)
- Rated Speed: 8000 MT/s
- Rated Latency: 38-48-48-84
- Rated Voltage: 1.45V
- Multi-Zone ARGB Lighting
- Height: 44mm
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: PVXR532G80C38K
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





