Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Compliant with JEDEC international standards, Transcend's new-gen DDR5 JetRam memory modules are manufactured with true ETT grade, brand-name DRAM chips that have passed Transcend's strict screening process and testing. DDR5 features two independent 32-bit channels that bring speeds to 4,800 MT/s. 1.1V low working voltage and PMIC effectively reduce signal interruption while cutting down power consumption for your computer. On-die ECC automatically spots and corrects data errors, enhancing data integrity and system stability.
| SKU | JM4800ALG-8G |
| Memory Series | JetRam DDR5 |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Size | 8GB Module (1 x 8GB) |
| Tested Latency | CL40 |
| Tested Voltage | 1.10V |
| Tested Speed | 4800MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | CL40 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-38400 (4800MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | None |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | SPD |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Transcend JetRam 8GB (1 x 8GB) DDR5 DRAM 4800MHz CL40 1.10V JM4800ALG-8G Memory Module
- Product Code: JM4800ALG-8G
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R2,789

