Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The era of digital air coolers has arrived, and DeepCool is proud to introduce the AK500S DIGITAL. Everything you loved about the AK500 ZERO DARK, but with a sleek low-profile status display, ARGB LED strips, and a slimmer profile fin stack.
REAL-TIME STATUS SCREEN
The crystal-clear digital screen displays the temperature and usage of your system's CPU in real time, and there is also a high temperature warning. The display is controlled via a simple application that only requires an open USB 2.0 header.
PROVEN AK ZERO DARK DESIGN
A slim all-black variant of our highly compatible AK500 CPU cooler featuring an offset direct touch, five heat pipe tower layout, a unique black matrix fin design, and a high-performance FDB fan that delivers excellent heat dissipation and extremely low noise levels.
STELLAR COOLING
The exceptional cooling performance of the AK500S DIGITAL on modern CPUs makes it the perfect choice for mainstream systems needing impressive price-performance ratio in a compact size.
COOL, QUIET, AND POWERFUL
Achieve high-performance cooling with minimal noise levels thanks to the included FK120 fan that maximizes airflow and static pressure when needed and intelligently ramps down for silent efficiency.
PREMIUM COMPATIBILITY
Designed with offset heat pipes to accommodate the larger heat sink depth for better component compatibility. This allows more space for tall heat spreaders and an unobstructed view of all your RAM slots.
SIMPLE AND SECURE INSTALLATION
The provided all metal mounting bracket provides an easy installation process that ensures proper contact and equal pressure on both Intel and AMD platforms.
| Model | R-AK500S-BKADMN-GJD |
| Socket Compatibility | Intel: LGA1851, LGA1700, LGA1200, LGA1151, LGA1150, LGA1155 AMD: AM4, AM5 |
| Cooler Height | 160mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 5 x 6mm |
| Fan Size | 1 x 120mm |
| Fan Specs | Speed: 500-1850 RPM ± 10% |
| Lighting | ARGB |
| Dimensions | 120mm x 96mm x 160mm |
| Weight | 904 g |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
DEEPCOOL AK500S DIGITAL CPU Heatsink and Fan Tower Air Cooler, 120mm — Black
- Tower Cooler with 120mm ARGB Fan
- Colour: Black
- Digital Display with Information Readout
- Thermal Capacity: 240w TDP
- Fan Speed: 500 - 1850 RPM ±10%
- Airflow: Up to 68.99 CFM
- Static Pressure: Up to 2.19 mmH20
- Noise: Up to 28 dBA
- RAM Clearance: No Conflict
- Intel Sockets: LGA1851, LGA1700, More
- AMD Sockets: AM5, AM4
- 3 Year Warranty
- Product Code: R-AK500S-BKADMN-GJD
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R587








