Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The DeepCool CC560 MESH V2 mid-tower case offers great value with spacious component compatibility, a full-sized tempered glass window, a fine mesh front panel, and a total of four pre-installed ARGB fans that get any build started right. The V2 model builds upon the success of the previous generation and raises the bar.
UNRESTRICTED AIRFLOW
Well ventilated throughout the entire chassis, the CC560 MESH V2 upgrades the front panel to a new free-flowing fine mesh, has support for fans on the PSU shroud, and has a large mesh top panel to ensure fresh air is circulating.
PRIMED AND READY
Four pre-installed ARGB fans deliver big airflow performance, ensuring any system build receives top-notch cooling capacity.
WIDE COOLING SUPPORT
There is enough space to support high-performance AIO liquid coolers, with room for a 360mm radiator in front or 280mm on top. Cooling fan support for up to 8x120mm or 5x140mm fans. The PSU shroud can now support two 120mm fans, providing an extra breath of fresh air to your power-hungry GPU!
Radiator Support:
- Front: 120/140/240/280/360mm
- Top: 120/140/240/280mm
- Rear: 120mm
Fan Support:
- Front: 3×120 (3 pre-installed) / 3×140mm
- Top: 2×120 / 2×140mm
- Rear: 1×120mm (preinstalled)
- PSU Shroud: 2×120mm
COMPATIBILITY
With the ability to support up to ATX motherboards, 165mm tall CPU coolers, 370mm GPUs, and 170mm PSUs; the CC560 MESH V2 can be configured with a wide range of high end components.
STORAGE SOLUTIONS
Support for 2x 2.5” SSDs and 2x 3.5” HDDs. One of the HDD bays can be utilized for a third 2.5"" drive if the need arises.
REINFORCED AND CONVENIENT
The chassis and side glass panel have been upgraded and reinforced for extra durability, and the magnetic top dust filter makes cleaning a breeze. The 20mm of cable management space behind the motherboard tray provides adequate space to arrange all your wires.
TOP I/O PANEL
Features two easily accessible USB 3.0 ports and a combo audio jack.
| Model | R-CC560-BKAMA4-G-2 |
| Colour | Black |
| Lighting | ARGB |
| Materials | ABS, SPCC, Tempered Glass |
| Dimensions | 432mm x 215mm x 483mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX, Micro ATX, Mini ITX |
| Front I/O | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x 3.5mm Headphone / Mic Combo Jack 1 x Power Button 1 x Led Control Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5" / 2.5" Combo: 1 3.5": 1 2.5": 2 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 3 x 140mm (3 x 120mm ARGB fans included) Top: 3 x 120mm / 2 x 140mm Back: 1 x 120mm (1 x 120mm ARGB fan included) PSU Should: 2 x 120mm Side: None |
| Radiator Support | Front: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Top: 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Back: 120mm PSU Shroud: None Side: None |
| Clearances | CPU Cooler: 165mm GPU Length: 370mm PSU Length: 170mm |
| Weight | 5.70 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
DEEPCOOL CC560 MESH V2 ARGB Tempered Glass Mid Tower ATX Case — Black
- Mid Tower ATX Form Factor Case
- Colour: Black
- Tempered Glass Side Panel
- 2 x USB Type-A 5Gb/s Ports
- 1 x 3.5mm Audio / Mic Combo Jack
- 1 x 2.5" / 3.5" Combo Drive Bay
- 2 x 2.5" Drive Bays
- 1 x 3.5" Drive Bay
- Up to 9 x 120mm Fans / Up to 5 x 140mm Fans
- Includes 4 x 120mm ARGB Fans
- Up to 1 x 360mm & 1 x 280mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 165mm
- GPU Clearance: Up to 370mm
- 1 Year Warranty
- Product Code: R-CC560-BKAMA4-G-2
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R990








