Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Experience the ultimate showcase build with its pillarless design. Featuring a seamless, non A-pillar construction, the CG530 boasts both a tempered glass side panel and a glass front panel, providing a crystal-clear view of components into full display, turning it into a true work of art.
ADVANCED DUAL-CHAMBER DESIGN
Featuring a wide case structure with a sophisticated dual-chamber layout, this case ensures excellent compatibility and optimal airflow. The PSU and hard disks benefit from separate air channels, while support for rear connector motherboards keeps the internal layout impeccably neat and organized.
VERSATILITY AND COMPATIBILITY
The CG530 accommodates component ranging from a 210mm PSU, to a 410mm GPU, ensuring installation of the most powerful components without compromise. Supports ATX motherboards and offers 7 expansion slots, providing ample room for multiple GPUs, high-end sound cards, and other peripherals. Additionally, the CG530 features versatile storage options with 2 x 3.5"" drive bays and 2+1 x 2.5"" drive bays, allowing a mixture of storage solutions for optimal performance and capacity.
MAXIMUM COOLING CAPABILITIES
Never fear the heat with CG530's exceptional cooling support. Designed to house a variety of cooling components, it offers wide compatibility for radiators and fans to keep your system running cool under any load.
- Radiator Support
- Top: 120/140/240/280/360mm
- Side: 120/140/240/280mm
- Bottom: 120/240/360mm
- Fan Support:
- Top: 3×120mm/2×140mm
- Side: 3×120mm/2×140mm
- Rear: 1×120mm
- Bottom: 3×120mm/configurations including HDD/SSD mounts
- CPU Air Cooler:
- Supports coolers up to 160mm in height
EASY MAINTENANCE AND CABLE MANAGEMENT
Keep your build pristine and your components dust-free. The top and bottom panels are equipped with magnetic air filters, making cleaning a breeze and providing robust dust prevention. Additionally, the backplane offers an impressive 45mm of wiring space, ensuring that cable management is straightforward and hassle-free. Enjoy a clean, organized interior that enhances airflow and simplifies maintenance.
WELL CONNECTED
Additional I/O ports, featuring dual USB 3.0, USB 2.0, and 2-in-1 audio port, offers seamless connectivity for multiple devices, enhancing user versatility and system integration.
| Model | R-CG530-BKAGA7-G |
| Colour | Black |
| Lighting | ARGB |
| Materials | ABS, Steel, Tempered Glass |
| Dimensions | 440mm x 285mm x 399mm |
| Form Factor | Dual Chamber Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX, Micro ATX, Mini ITX Supports Rear Connector Motherboards |
| Front I/O | 2 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB 2.0 Type-A 1 x 3.5mm Headphone / Mic Combo Jack 1 x Power Button 1 x Reset Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5" / 2.5" Combo: 0 3.5": 2 2.5": 3 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: None Top: 3 x 120mm / 2 x 140mm Back: 1 x 120mm (1 x 120mm ARGB fan included) Bottom: 3 x 120mm (2 x 120mm with bottom drive installed) Side: 3 x 120mm / 2 x 140mm (3 x 120mm ARGB fans included) |
| Radiator Support | Front: None Top: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Back: 120mm Bottom: 360mm / 240mm / 120mm Side: 280mm / 240mm / 140mm / 120mm |
| Clearances | CPU Cooler: 160mm GPU Length: 410mm PSU Length: 210mm |
| Weight | 6.40 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
DEEPCOOL CG530 7F ARGB Tempered Glass Dual Chamber Mid Tower ATX Case — Black
- Fish-Tank Design for Maximum Visibility of Interior
- Dual Chamber Mid Tower ATX Form Factor Case
- Colour: Black
- Tempered Glass Side & Front Panels
- 2 x USB Type-A 5Gb/s Port
- 1 x USB 2.0 Type-A Port
- 1 x 3.5mm Audio / Mic Combo Jack
- 3 x 2.5" Drive Bays
- 2 x 3.5" Drive Bays
- Up to 10 x 120mm Fans / Up to 4 x 140mm Fans
- Includes 7 x 120mm ARGB Fans
- Up to 2 x 360mm & 1 x 280mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 160mm
- GPU Clearance: Up to 410mm
- 3 Year Warranty
- Product Code: R-CG530-BKAGA7-G
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,410






