Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Add DEEPCOOL PIXEL Bits:
![]()
The CH170 DIGITAL is a vertical ITX case that has all the hallmarks of a high-airflow DeepCool case but in a tiny footprint. The internal layout provides a lot of flexibility for coolers and PSU options. Mesh panels surround the CH170 DIGITAL from every side and create a high-airflow, small-form-factor case like no other.
The CH170 DIGITAL has a digital base that displays four vital points of data at the same time. The display can focus on CPU, GPU, and PSU information at any given point in time. It can scroll through all aspects at a timed interval.
Lack of air cooler support in small mITX cases is a thing of the past. The CH170 DIGITAL can support giant air coolers up to 172mm in height! If liquid cooling is preferred, that is also an option with the CH170 DIGITAL. A specialized radiator bracket and a full mesh panel make it possible to mount a standard-sized 240mm AIO without any worries.
Designed to accommodate most 65mm thick dual-fan GPUs that are shorter than 305mm in length and up to 138mm in width, it can be directly inserted into the motherboard without the assistance of a riser cable—no added GPU latency concerns! Whether you choose to go with ATX, SFX, or SFX-L power supplies, the CH170 DIGITAL can support any of them up to 140mm.
DeepCool PIXEL bits are colorful rubber pieces offered to add creativity and playfulness to the case panels for customized designs, currently compatible with CH series and MORPHEUS cases.
Equipped with options such as removable fan brackets, where the top fan bracket can be utilized to support either an SSD, HDD drive, or a 120mm fan; three removable dust filters for ease of cleaning; two USB 3.0, a Type-C, and a hybrid audio port, the CH170 DIGITAL makes everything a little easier.
| Model | R-CH170-BKNPI0D-G-1 |
| Colour | Black |
| Lighting | None |
| Materials | ABS, SPCC |
| Dimensions | 250mm x 200mm x 380mm |
| Form Factor | Mini Tower |
| Motherboard Support | Mini-ITX |
| Front I/O | 2 x USB 3.2 Gen1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C 1 x Headphone Out/Mic In 1 x Power Button |
| Side Panel | Vented |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5"/2.5" Combo: 1 (shared with top 120mm fan) 3.5": 0 2.5": 0 |
| Expansion Slots | 3 |
| Fan Support | Front: None Top: 1 x 120mm (shared with drive bay) Back: 2 x 120mm Bottom: 1 x 120mm Side: 2 x 120mm |
| Radiator Support | Front: None Top: None Back: None Bottom: None Side: 240mm / 120mm |
| Clearances | CPU Cooler: 172mm GPU Length: 305mm with SFX PSU, 230mm with ATX PSU (max height 138mm, width 65mm) PSU Length: SFX, SFX-L or ATX (140mm max) |
| Weight | 3.3 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
DEEPCOOL CH170 DIGITAL Mini Tower ITX Case with Digital Display — Black
- Mini Tower ITX Form Factor Case
- Colour: Black
- Vented Front, Back, Side & Top Panels
- Digital Display to Monitor System Vitals
- 1 x USB Type-C 10Gb/s Port
- 2 x USB Type-A 5Gb/s Portss
- 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- 1 x 2.5" / 3.5" Combo Drive Bay (Without Top Fan)
- Up to 6 x 120mm Fans (Without 2.5" / 3.5" Drive)
- Supports up to 1 x 240mm Radiator
- Cooler Clearance: Up to 172mm
- GPU Clearance: Up to 305mm with SFX PSU
- Compatible with DEEPCOOL PIXEL Bits
- 2 Year Warranty
- Product Code: R-CH170-BKNPI0D-G-1
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,453








