Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
AMD AM4 Ready. Compatible with Intel LGA775/1151/1150/1155/1156 and AMD AM4/FM2/FM1/AM3+/AM3/AM2+/AM2/940/939/754 all sockets, up to 95W. High quality aluminum extrusions, long lifespan and excellent cooling performance. 120 mm fan delivering powerful airflow for efficient heat dissipation. Unique fan frame and airflow designs to rapidly remove heat from the memory and motherboard.
| Model | DP-MCAL-GA |
| Socket Compatibility | Intel: LGA1200, LGA1151, LGA1150, LGA1155, LGA775 AMD: AM4, AM5 |
| Cooler Height | 66mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | None |
| Fan Size | 1 x 120mm |
| Fan Specs | Speed: 1600 RPM ± 10% Airflow: 54.25 CFM Pressure: Not Specified Noise: 26.1 dBA Connector: 3-pin PWM |
| Lighting | None |
| Dimensions | 119mm x 75mm x 112mm |
| Weight | 258g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
DEEPCOOL GAMMA ARCHER CPU Heatsink and Fan, 120mm
- 80mm Tower Air Cooler
- 1 x 80mm Fan
- Thermal Capacity: 95w TDP
- Fan Speed: Up to 2200 RPM ±10%
- Airflow: Up to 25.13 CFM
- Static Pressure: Up to 2.23 mmH20
- Noise: Up to 24.7 dBA
- RAM Clearance: No Conflict
- Intel Sockets: LGA1200, LGA115x, LGA775
- AMD Sockets: AM5, AM4
- 2 Year Warranty
- Product Code: DP-MCAL-GA
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R98






