Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
LE360 V2 ZERO DARK
The ZERO DARK theme has spread into DeepCool's proven LE V2 line of liquid coolers. Designed for silent operation with an all-black look and minimal lighting, the LE360 V2 ZERO DARK is the perfect component for focused builds.
LE360 V2 ZERO DARK
SILENT POWER RUNS DEEP
EMBRACE THE DARKNESS
There is something about premium systems with little to no lighting. The LE360 V2 ZERO DARK is the perfect liquid solution for silent operation that complements its stealthy design. A rotatable pump cover and swappable logo plate add flexibility.
QUIET AT THE CORE
The LE V2 ZERO DARK series features an advanced water pump designed for efficient and quiet performance, powered by a 3-phase, 6-slot, 4-pole motor that rotates up to 3400 RPM.With PWM intelligent speed control via a 4-PIN cable, users can now easily adjust pump speed for further reduce noise while maintaining reliable cooling.
SILENCE IN MOTION
Equipped with enclosed blade-ring fans, the cooler ensures steady airflow and consistently quiet operation, backed by durable hydro bearings. The hidden connector layout keeps cables neatly out of sight.
500-1600 RPM ±10% Fan Speed
48.34 CFM Airflow
1.34 mmAq Static Pressure
24.96 dB(A) Fan Noise
ANTI-LEAK TECHNOLOGY
The LE360 V2 ZERO DARK liquid coolers feature DeepCool's patented Anti-Leak Technology. The internal valve regulates pressure and purges it when internal pressure exceeds atmospheric pressure, extending the cooler's lifespan and reducing the risk of leaks.
SIMPLIFIED INSTALLATION
The included mounting hardware provides an easy installation process that ensures proper contact and equal pressure on both Intel and AMD platforms. Everything needed to mount the LE360 V2 ZERO DARK to the latest mainstream CPUs is included in the box, so you are ready to go.
| SKU | R-LE360ZERO-BKLNMD-G-1 |
| Cold Plate Material | Copper |
| Radiator Material | Aluminium |
| PWM | Yes |
| Lighting | None |
| Radiator Dimensions | 402mm x 120mm x 27mm |
| Fan Dimensions | 120mm x 25mm |
| Fan Speed | 500 - 1600 RPM ±10% |
| Number of Fans | 3 |
| Cooling Socket Support | Intel: LGA1851, LGA1700, LGA1200, LGA1151, LGA1150, LGA1155 AMD: AM5, AM4 |
| Radiator Size | 360mm |
| Fan Model | Not Specified |
| Fan Airflow | 48.34 CFM |
| Fan Static Pressure | 1.34 mm-H2O |
| Noise Level | 24.96 dB(A) |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
DEEPCOOL LE360 V2 ZERO DARK AIO Liquid Cooler, 360mm — Black
- 360mm AIO Liquid Cooler
- Colour: Black
- 3 x Pre-Installed 120mm Fans
- Fan Speed: 500 - 1600 RPM ±10%
- Airflow: Up to 48.34 CFM
- Static Pressure: Up to 1.34 mm-H2O
- Noise: Up to 24.96 dBA
- Copper Cold Plate
- 410mm Braided Tubes
- AMD Mounting: AM4, AM5
- Intel Mounting: LGA1851, 1700, 1200, 115x
- 3 Year Warranty
- Product Code: R-LE360ZERO-BKLNMD-G-1
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,453







