Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
SCENIC VIEW
The lack of an A pillar between the front and side tempered glass panels removes the main obstruction to a clear and uninterrupted view of your incredible build. Your system will look more streamlined and cleaner thanks to the motherboard tray that can support mainstream motherboards models with back connectors from ASUS and MSI.
INNOVATIVE COOLING PLUS VISUAL EXPERIENCE
The CG580 4F V2 WH stands out with a pre-installed cooling setup, featuring three PWM ARGB reverse flow fans on the side and one standard PWM ARGB fan at the rear. This configuration creates a streamlined airflow path that enhances thermal efficiency. Coordinated ARGB lighting across the fan frames and rings supports motherboard sync for a unified and dynamic visual effect.
LED BUTTON OPERATION INSTRUCTIONS
Switching Lighting Effect
Short press the LED button to cycle through 16 pre-set lighting effects.
When Connected to Motherboard Sync Cable
Long press the LED button (about 2-3 seconds) until a white flash: Enter motherboard synchronization mode. The lighting effects will now be controlled by the motherboard.
During Motherboard Sync Mode
Long press the LED button for 2 seconds: Exit the motherboard sync mode and return to lighting control by the case lighting control board.
THE SUPPORT YOU NEED
The CG580 4F V2 WH is designed to support a wide range of components, ensuring flexibility for any build. It supports a 210mm PSU and a 410mm GPU, with the option to fit a 262mm GPU when a radiator is vertically installed on the side of the motherboard. The case is compatible with ATX motherboards and features 7 expansion slots, along with 2 x 3.5” drive bays and 2 x 2.5” drive bays, providing ample space for storage and expansion.
EXCEPTIONAL COOLING CAPACITY
The CG580 4F V2 is designed for maximum cooling efficiency, supporting a variety of radiator configurations, including up to 360mm on the top, 360mm on the side, and 140mm at the rear. It accommodates multiple fan setups, with options for 3×120mm or 2×140mm on the top, 3×120mm on the side, and 1×120mm or 1×140mm at the rear. The bottom offers a choice between a 3.5” HDD or a 120mm fan, while the PSU shroud can house 2×120mm fans. Additionally, the case supports CPU coolers up to 176mm, ensuring your system stays cool under the most demanding conditions.
QUALITY OF LIFE FEATURES
With two USB 3.0 ports, one TYPE-C port and a hybrid audio port that can be accessed from the top I/O panel, connecting temporary devices is a breeze. Wire management is also facilitated with a 33mm backplane. The magnetic filters on the top, bottom and side keep dust out and makes cleaning a little easier.
| Model | R-CG580-WHADA4-G-2 |
| Colour | White |
| Lighting | ARGB |
| Materials | ABS, SGCC, Tempered Glass |
| Dimensions | 437mm x 235mm x 501mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX, Micro ATX, Mini ITX Supports Back Connector Motherboards |
| Front I/O | 2 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C 1 x Headphone / Mic Combo 1 x Power Button 1 x LED Control Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5" / 2.5" Combo: 1 / 2 3.5": 1 (without bottom fan) 2.5": 0 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: None Top: 3 x 120mm / 2 x 140mm Back: 1 x 120mm / 1 x 140mm (1 x 120mm ARGB fan included) Bottom: 1 x 120mm (without 3.5" drive) Side: 3 x 120mm (3 x 120mm RGB reverse fans included) |
| Radiator Support | Front: None Top: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Back: 140mm / 120mm Bottom: None Side: 360mm / 240mm / 120mm |
| Clearances | CPU Cooler: 176mm GPU Length: 410mm (262mm with side radiator) PSU Length: 210mm |
| Weight | 8.80 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
DEEPCOOL CG580 4F V2 WH ARGB Tempered Glass Mid Tower ATX Case — White
- Fish-Tank Design for Maximum Visibility of Interior
- Mid Tower ATX Form Factor Case
- Colour: White
- Tempered Glass Side & Front Panel
- 2 x USB Type-A 5Gb/s Port
- 1 x USB Type-C 10Gb/s Port
- 1 x 3.5mm Audio / Mic Combo Jack
- 1 x 3.5" / 2 x 2.5" Combo Drive Bays
- 1 x 3.5" Drive Bay
- Up to 8 x 120mm Fans / Up to 3 x 140mm Fans
- Includes 4 x 120mm ARGB Fans
- Up to 2 x 360mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 176mm
- GPU Clearance: Up to 410mm
- Supports Back Connector Motherboards
- 1 Year Warranty
- Product Code: R-CG580-WHADA4-G-2
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
- R1,599
-
R1,299








