Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The CH160 PLUS WH retains the clean, compact aesthetic of the original CH160, while expanding support for Micro-ATX motherboards and 240mm liquid cooling.
CH160 PLUS WH
COMPACT EVOLVED
BUILT TO BREATH
Mesh panels wrap the CH160 PLUS WH to boost airflow in a size-conscious design. The integrated top handle makes it easy to move and reposition whenever you need.
NOW WITH LIQUID COOLING!
Liquid cooling is now part of the experience, with support for up to a 240mm radiator on top.
Radiators:
Top: 120/240mm
Rear: 120mm
Fans:
Front: 1 x 120mm / 1 x 140mm (with SFX PSU)
Top: 2 x 120mm
Rear: 1 x 120mm
BUILT TO FIT MORE
With minimal growth in size, it expands compatibility with support for Micro-ATX motherboards, GPUs up to 342mm (328mm with front fan installed), and full-sized ATX PSUs up to 140mm. A fourth expansion slot opens the door to more powerful builds.
CONVENIENCE IN EVERY DETAIL
Everyday access is easy with two USB 3.0 ports, a Gen2 Type-C, and a hybrid audio jack all within reach. Dust filters on three sides keep maintenance simple and your build clean.
Add DEEPCOOL PIXEL Bits:
![]()
| Model | R-CH160-WHNGM0-G |
| Colour | White |
| Lighting | None |
| Materials | ABS, SPCC, Tempered Glass |
| Dimensions | 375mm x 195mm x 324mm |
| Form Factor | Mini Tower |
| Motherboard Support | Mini-ITX |
| Front I/O | 2 x USB 3.2 Gen1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C 1 x Headphone Out/Mic In 1 x Power Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5"/2.5" Combo: 1 (shared with 120mm fan) 3.5": 0 2.5": 0 |
| Expansion Slots | 4 |
| Fan Support | Front: 1 x 120mm / 1 x 140mm (with SFX PSU) Top: 2 x 120mm Back: 1 x 120mm Bottom: None Side: None |
| Radiator Support | Front: None Top: 240mm / 120mm Back: 120mm Bottom: None Side: None |
| Clearances | CPU Cooler: 164mm GPU Length: 342mm (328mm with front fan) PSU Length: SFX, SFX-L or ATX (140mm max) |
| Weight | 4.20 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
DEEPCOOL CH160 PLUS WH Tempered Glass Mini Tower ITX Case — White
- Mini Tower ITX Form Factor Case
- Colour: White
- Tempered Glass Side Panel
- 1 x USB Type-C 10Gb/s Port
- 2 x USB Type-A 5Gb/s Portss
- 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- 1 x 2.5" / 3.5" Combo Drive Bay (Without Front Fan)
- Up to 4 x 120mm Fans / Up to 1 x 140mm Fan (Without Drives)
- Supports up to 1 x 240mm Radiator
- Cooler Clearance: Up to 164mm
- GPU Clearance: Up to 328mm with SFX PSU
- Compatible with DEEPCOOL PIXEL Bits
- 2 Year Warranty
- Product Code: R-CH160-WHNGM0-G
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R870








