Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Add DEEPCOOL PIXEL Bits:
![]()
The next generation of airflow cases from DeepCool has arrived, and they are indeed glorious. The CH560 DIGITAL WH is a newly designed mid-tower case with a concentrated focus on increased airflow throughout the entire chassis.
Three bright PWM enabled 140mm ARGB fans are mounted in front of the main compartment, a hybrid side panel, and a dual status digital screen sets the CH560 DIGITAL WH apart from the competition.
The CH560 DIGITAL WH provides exceptional airflow from all sides of the case, from the high airflow front to the hybrid tempered glass side panel, cool air is always available for the modern power-hungry components.
A unique tempered glass and mesh hybrid side panel provides a crystal-clear view into the heart of your system while also supplying modern GPUs with additional ventilation: a functional yet elegant design.
Monitor vital CPU and GPU information from the cockpit of your gaming station with the integrated double-status digital screen. Choose between CPU and GPU temperatures, utilization, or both (switches between temperature and utilization in 5-second intervals). A simple to use application will give you control of the display statuses.
The CH560 DIGITAL WH has a plethora of cooling configurations, from the ability to mount 360mm radiators on the top and front to the three included 140mm ARGB fans up front and a 120mm ARGB at the rear—the cooling configurations are endless.
With the ability to support up to E-ATX motherboards, 175mm tall CPU coolers, 380mm GPUs, and 170mm PSUs, the CH560 DIGITAL WH can be configured with a wide range of modern components.
Three luminous PWM enabled 140mm ARGB fans come pre-installed on the front of the CH560 DIGITAL WH and introduce an abundant amount of fresh air into the chassis, these fans are mounted outside of the main compartment to provide maximum clearance for the largest of GPUs while maintaining a smaller footprint. The rear 120mm ARGB fan is also PWM enabled and will exhaust the warm air out of the chassis.
| Model | R-CH560-WHAPE4D-G-1 |
| Colour | White |
| Lighting | ARGB |
| Materials | ABS, SPCC, Tempered Glass |
| Dimensions | 458mm x 230mm x 471mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | Mini-ITX, Micro-ATX, ATX, E-ATX |
| Front I/O | 1 x USB 3.0 1 x USB 3.1 Type-C 1 x Headphone Out/Mic In 1 x Power Button 1 x LED Control Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5"/2.5" Combo: 0 3.5": 2 2.5": 2 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 3 x 140mm (3 x 140mm ARGB fans included) Top: 3 x 120mm / 2 x 140mm Back: 1 x 120mm / 1 x 140mm (1 x 120mm ARGB fan included) Bottom: None Inside: 2 x 120mm |
| Radiator Support | Front: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Top: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Back: 140mm / 120mm Bottom: None Inside: None |
| Clearances | CPU Cooler: 175mm GPU Length: 380mm PSU Length: 170mm |
| Weight | 7.5 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
DEEPCOOL CH560 DIGITAL WH ARGB Tempered Glass Mid Tower E-ATX Case with Digital Display — White
- Mid Tower E-ATX Form Factor Case
- Colour: White
- Tempered Glass Side Panels
- Digital Display to Monitor System Vitals
- 1 x USB Type-C 10Gb/s Port
- 1 x USB Type-A 5Gb/s Ports
- 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- 2 x 2.5" Drive Bays
- 2 x 3.5" Drive Bays
- Up to 9 x 120mm Fans / Up to 6 x 140mm Fans
- Up To 2 x 360mm Radiators
- Cooler Clearance: Up to 175mm
- GPU Clearance: Up to 380mm
- Built-in GPU Support
- Compatible with DEEPCOOL PIXEL Bits
- 2 Year Warranty
- Product Code: R-CH560-WHAPE4D-G-1
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






