Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
GAMMAXX L series AIO coolers are known for their powerful performance, neat appearance, and tempting cost efficiency. The GAMMAXX L120 V2 upgraded its reliability with “Anti-leak Tech Inside” system, so users can enjoy extreme processor performance without any leakage concerns. After 3 years of R&D, DeepCool launched the new standard of liquid cooling system - The Anti-leak Tech. The technology helps the system achieve an automated pressure balance, which will significantly improve operation safety of AIO liquid cooling systems. With this technology, DeepCool is setting a new standard for liquid cooling systems. E-shaped micro water-channel design can effectively enhance the heat circulation efficiency and enlarge the thermal contact area. The brand new water block and fan built-in 12V RGB lighting system fulfill your aesthetic desires and supports mainstream motherboards with synchronized lighting control. Ready for easy mounting and unrestricted direction installation on mainstream sockets of Intel/AMD. The included 120mm RGB fan comes with 6 ultra-bright RGB LED lights and PWM control with super silent performance.
| SKU | DP-H12RF-GL120V2 |
| Cold Plate Material | Copper |
| Radiator Material | Aluminium |
| PWM | Yes |
| Lighting | RGB |
| Radiator Dimensions | 159mm x 120mm x 27mm |
| Fan Dimensions | 120mm x 25mm |
| Fan Speed | 500 - 1800 RPM ± 10% |
| Number of Fans | 1 |
| Cooling Socket Support | Intel: LGA115x, LGA1200, LGA1700, LGA2011, LGA2011-v3, LGA2066 AMD: AM4, AM5 |
| Radiator Size | 120mm |
| Fan Model | Not Specified |
| Fan Airflow | 69.34 CFM |
| Fan Static Pressure | 2.42 mm-H2O |
| Noise Level | ≤ 30 dBA |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
DEEPCOOL GAMMAXX L120 V2 RGB AIO Liquid Cooler, 120mm
- Product Code: DP-H12RF-GL120V2
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








