Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The DeepCool SC790 2-in-1 PWM & RGB hub provides fan and lighting control for up to 6 total PWM ARGB fans simultaneously while occupying minimal headers on a motherboard.
The DeepCool SC790 2-in-1 PWM & RGB hub provides fan and lighting control for up to 6 total PWM ARGB fans simultaneously while occupying minimal headers on a motherboard.
The SC790 connects to a 3-pin 5V ARGB header and 4-pin PWM header on a motherboard and extends their signal to connect up to 6 PWM ARGB fans for total synchronization.
The included SATA interface ensures stable continuous power for all connected devices.
The compact and sturdy case is also magnetic, allowing it to be conveniently tucked away behind the motherboard tray or positioned anywhere else.
Supports ASUS Aura, GIGABYTE Fusion, MSI Mystic Light, and ASRock Polychrome.
| SKU | R-SC790-BKNSNN-G |
| Connectors | Fans: 6 x 4-pin PWM ARGB: 6 x 3-pin ARGB |
| Rated Voltage | Fans: 12V ARGB: 5V |
| Rated Current | Fans: 2A per port, 4.5A total ARGB: 2A per port, 4.5A total |
| Cable Length | Fans: 24AWG 500 mm ARGB: 538 mm (ASUS, ASRock & MSI) + 50 mm (Gigabyte) |
| Power | 1 x SATA |
| Dimensions | 102 x 60 x 17 mm mm |
| Weight | 69 g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
DeepCool SC790 2-in-1 6-Port ARGB & PWM Fan Hub
- Fan & ARGB Hub
- Compatible with ASRock, ASUS, MSI & Gigabyte
- Fan Support: 6 x 4-Pin PWM
- ARGB Support: 6 x 3-Pin 5V ARGB
- Power: 1 x SATA Power Connectors
- Compatible with All ARGB Fans
- Compatible with Motherboards with ARGB Header
- Magnets for Easy Mounting
- 2 Year Warranty
- Product Code: R-SC790-BKNSNN-G
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.



