Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Take the lead in seconds with the touch of a button - without having to exit your game. The F9 button is also the Game Shift macro key, which pushes the fan speeds to their max. The CPU detects this automatically and can shift into Dynamic Performance Mode, giving you the power you need to overcome tougher in-game situations or complete CPU-intensive tasks. The most spec-heavy games run smoothly with the latest AMD Ryzen processors alongside a powerful NVIDIA GeForce RTX Laptop GPU. Play locally and lag-free with up to 16GB of DDR5 memory and up to 1TB of internal storage. Alienware-inspired, advanced thermal design with four heat pipes and improved fans with ultra-thin blades increase the heat exchange area. Also available with select graphics configurations, the Vapor Chamber and Element 31 thermal interface material keep the laptop cool during the most chaotic in-game segments.
| Model | GALIO15_AMD_2401_002 |
| Colour | Dark Shadow Grey |
| Processor | AMD Ryzen 5 7640HS 6 Core with SMT 5.00 GHz Boost Clock |
| Memory | 8 GB DDR5-4800 (1 x 8 GB) 2 slots up to 32 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3050 6GB |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 120 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Orange Backlit Keyboard |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6 Bluetooth: Bluetooth 5.2 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | MicroSD |
| I/O Ports | 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, supports DisplayPort 1 x HDMI 2.1 1 x RJ45 Ethernet 1 x Combo Audio |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 Cells, 56Whr Power Supply: 240w |
| Dimensions | 357mm x 275mm x 27mm |
| Weight | 2.81 kg |
| Warranty | 3 Years On-Site |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years On-Site |
Dell G15 5535 GALIO15_AMD_2401_002 Laptop — Ryzen 5 7640HS / 15.6" FHD 120Hz / 8GB DDR5 RAM / GeForce RTX 3050 6GB / 512GB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Pro / Dark Shadow Grey
- AMD Ryzen 5 7640HS 6-Core CPU
- Up to 5.00GHz Boost Speed
- 8GB (1 x 8GB) DDR5-4800 RAM
- 512GB NVMe PCIe Gen4 SSD
- NVIDIA GeForce RTX 3050 6GB
- 15.6" 1920x1080 120Hz Display
- Orange Backlit Keyboard
- Windows 11 Pro
- 3 Year On-Site Warranty
- Product Code: GALIO15_AMD_2401_002
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








