Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Experience responsive yet quiet performance, featuring 12th generation Intel Core processors combined with PCIe SSD options. Benefit from roomy keycaps and a spacious touchpad that makes it easier to navigate your content and ComfortView software, which is a TUV Rheinland certified solution, reduces harmful blue light emissions to keep your eyes comfortable over extended viewing times. Also, sleek three-side narrow borders encase an optional FHD display. Connect confidently with a built-in HD webcam that makes you look great. And your PC is designed to last through regular use, with tiny rubber feet and bumpers on the hinge that keep it from skidding and provide additional stability when on hard surfaces.
| Model | N3520-I51115G4-8512H-2010 |
| Colour | Carbon Black |
| Processor | Intel Core i5-1135G7 4 Core with HyperThreading 900 MHz Base Clock, 4.20 GHz Boost Clock |
| Memory | 8 GB DDR4-3200 (1 x 8 GB) 2 slots up to 16 GB |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 512 GB PCIe Gen3x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" Anti-Glare Resolution: 1920x1200 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Standard Keyboard with Numpad |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: 802.11ac Wi-Fi 5 Bluetooth: Bluetooth 4.1 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | SD |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 2.0 Type-A 1 x HDMI 1.4a 1 x RJ45 Ethernet 1 x Combo Audio |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 3 Cells, 41Whr Power Supply: 65w |
| Dimensions | 359mm x 236mm x 19mm |
| Weight | 1.69 kg |
| Warranty | 1 Year On-Site |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year On-Site |
Dell Inspiron 15 3520 N3520-I51115G4-8512H-2010 Laptop — Core i5-1135G7 / 15.6" FHD / 8GB DDR4 RAM / 512GB NVMe SSD / Windows 11 Home / Carbon Black
- Product Code: N3520-I51115G4-8512H-2010
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK






