Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
A 16:10 aspect ratio in a 16-inch form factor means even more screen space for reviewing spreadsheets, purchase orders and perfecting presentations, all in a slim, lightweight design. Mistakes happen. That’s why this full size keyboard is spill resistant. And, this laptop passed 15 military certification tests (MIL-810H)1 to help ensure it can handle the day-to-day wear and tear. Thanks to 13th Gen Intel Core Processors, this laptop runs at peak performance to get you through the day. The Trusted Platform Module 2.0 is a commercial-grade security chip installed on the motherboard that creates and stores passwords and encryption keys. It verifies that the computer has not been tampered with before booting up and protects your data against external software attacks.
| Model | QUAKEN16_RPL_U_2401_1524_M2C_H |
| Colour | Platinum Silver |
| Processor | Intel Core i5-1335U 2+8 Core with HyperThreading 4.60 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR5-4800 (onboard) 0 slots up to 16 GB |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 16" Anti-Glare Resolution: 1920x1200 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Standard Keyboard with Numpad, Backlit Fingerprint Reader |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6 Bluetooth: Bluetooth 5.2 |
| Webcam | Yes |
| Card Reader | SD |
| I/O Ports | 1 x Thunderbolt 4, Supports USB 3.2 Gen 2 Type-C, DisplayPort Alt Mode, Power Delivery 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x HDMI 1.4b 1 x Combo Audio |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 4 Cells, 54Whr Power Supply: 65w |
| Dimensions | 357mm x 252mm x 18mm |
| Weight | 1.90 kg |
| Warranty | 1 Year On-site |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year On-site |
Dell Vostro 16 5630 QUAKEN16_RPL_U_2401_1524_M2C_H Laptop — Core i5-1335U / 16" WUXGA / 16GB DDR5 RAM / 512GB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Home / Platinum Silver
- Product Code: QUAKEN16_RPL_U_2401_1524_M2C_H
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





