Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
A new way of computing: The new Intel Core Ultra processor delivers the next generation of hybrid architecture for supercharged computing with a battery that lasts. Thanks to a three tier multi-processing unit, business users can manage complex workloads by sending the right task to the right engine at the right time. A CPU manages lightweight low-latency AI tasks, a GPU manages media and visual AI rendering, and an NPU, a dedicated AI engine, manages sustained AI and AI offload. Effortlessly jumpstart your workflow with the Copilot Hardware Key on your device, saving you time by providing quick access to the tools you need to start your workday. The Latitude 5450 with Intel Core Ultra offers battery life up to 18% longer on average than the previous generation.
| Model | N012L545014EMEA-4G |
| Colour | Platinum Silver |
| Processor | Intel Core Ultra 7 155U 2+8+2 Core with HyperThreading 4.80 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 (2 x 8 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | Intel Graphics |
| Storage | 512 GB M.2 2230 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 14" Anti-Glare Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | White Backlit Keyboard Fingerprint Reader |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: Wi-Fi 6E 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.3 LTE: Yes |
| Webcam | FHD type (30fps@1080p) |
| Card Reader | No |
| I/O Ports | 2 x Thunderbolt 4, supports USB Type-C, DisplayPort, Power Delivery 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x HDMI 2.1 1 x RJ45 Ethernet 1 x Combo Audio |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 Cells, 54Whr Power Supply: 65w Type-C |
| Dimensions | 321mm x 212mm x 21mm |
| Weight | 1.40 kg |
| Warranty | 3 Years On-site |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years On-Site |
Dell Latitude 14 5450 N012L545014EMEA-4G Laptop — Core Ultra 7 155U / 14" FHD / 16GB DDR5 RAM / 512GB Gen4 NVMe SSD / LTE / Windows 11 Pro / Platinum Silver
- Intel Core Ultra 7 155U 12-Core CPU
- 2 x Performance, 8 x Efficient & 2 x LP Cores
- Up to 4.80GHz Boost Speed
- 16GB (2 x 8GB) DDR5-5600 RAM
- 2 SO-DIMM Slots, Supports up to 64GB (Both Populated)
- Integrated Intel Graphics
- 512GB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 14" 1920x1080 IPS Display
- White Backlit Keyboard
- Fingerprint Reader, Supports Windows Hello
- 1080p Webcam with Privacy Shutter, Supports Windows Hello
- 2 x Thunderbolt 4, Supports USB Type-C, DP, PD
- 2 x USB Type-A 5Gb/s
- 1 x HDMI 2.1, 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- Wi-Fi 6E & Bluetooth 5.3
- LTE WWAN Moden
- Battery: 3 Cells, 54Whrs
- Windows 11 Pro
- Colour: Platinum Silver
- 3 Year On-Site Warranty
- Product Code: N012L545014EMEA-4G
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







