Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Boost your performance with up to 12th Gen Intel Core processors, U-series offer businesses the performance to create high-end content and run your day-to-day business applications. Fast response time and performance with up to 32GB DDR4 upgradeable memory. Smaller, re-designed chassis featuring a new color and texture. Generational improvement on keyboard with durable, laser-etched key prints and longer key travel for enhanced comfort. Wi-Fi 6 ensures you're always connected to fast internet speeds. ExpressConnect joins the best available network, prioritizes conferencing apps and delivers fast data and video downloads with the world’s first simultaneous multi-network connection. Enhanced security features include optional fingerprint reader and Chassis Intrusion Detection for ultimate protection.
| Model | N085L344014EMEA |
| Colour | Grey |
| Processor | Intel Core i5-1235U 2+8 Core with HyperThreading 4.40 GHz Boost Clock |
| Memory | 8 GB DDR4-3200 (1 x 8 GB) 2 slots up to 32 GB |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 256 GB PCIe Gen3x4 NVMe M.2 2230 SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 14" Anti-Glare Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: Wi-Fi 6 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.3 |
| Webcam | FHD type (30fps@1080p) |
| Card Reader | No |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C with DisplayPort Alt Mode, Power Delivery 3 x USB 3.2 Gen 1 1 x HDMI 1.4 1 x Combo Audio 1 x RJ45 Ethernet |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 Cells, 42Whr Power Supply: 65w |
| Dimensions | 322mm x 219mm x 18 - 20mm |
| Weight | 1.59 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Dell Latitude 3440 N085L344014EMEA Laptop — Core i5-1235U / 14" FHD / 8GB DDR4 RAM / 256GB NVMe SSD / Windows 11 Pro / Grey
- Intel Core i5-1235U 10-Core CPU
- Up to 4.40GHz Boost Speed
- 8GB (1 x 8GB) DDR4-3200 RAM
- Intel Iris Xe Graphics
- 256GB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 15.6" 1920x1080 Display
- Backlit Keyboard
- Windows 11 Pro
- 3 Year Warranty
- Product Code: N085L344014EMEA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








