Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Enjoy seamless productivity while multi-tasking across office applications, collaboration tools, and professional software. Fast and efficient Intel Core Ultra 5 and 7 processors 15 & 28W options featuring up to new Intel Arc Integrated graphics and NPU for Intel AI Boost with vPro options. With improved Intel Integrated Graphics and NVIDIA RTX 500 Ada professional graphics. Up to 3TB of storage (M.2 2280 PCIe Gen 4) and scalable memory of up to 64GB of DDR5, 5600MT/s memory.
| Model | N014P3590EMEA |
| Colour | Silver |
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H 6+8+2 Core with HyperThreading 4.80 GHz Boost Clock |
| Memory | 32 GB DDR5-5600 (2 x 16 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | NVIDIA RTX 500 4GB |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4x4 NVMe SSD Supports second PCIe Gen4x4 NVMe 2230 SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" IPS Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Keyboard with Numpad Fingerprint Reader |
| Audio | 2 x 2w, MaxxAudio 13 |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth: Bluetooth 5.3 LTE: None |
| Webcam | FHD type (30fps@1080p) |
| Card Reader | MicroSD |
| I/O Ports | 2 x Thunderbolt 4, supports USB 4, DisplayPort Alt Mode, PD 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x supports PowerShare 1 x HDMI 2.1 1 x Combo Audio 1 x RJ45 Ethernet |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 Cells, 54Whr Power Supply: Not Specified |
| Dimensions | 358mm x 233mm x 21mm |
| Weight | 1.62 kg |
| Warranty | 3 Years On-Site |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years On-Site |
Dell Precision 3590 N014P3590EMEA Laptop — Core Ultra 7 155H / 15.6" FHD / 32GB DDR5 RAM / NVIDIA RTX 500 4GB / 1TB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Pro / Silver
- Intel Core Ultra 7 155H 16-Core CPU
- 6 x Power, 8 x Efficiency & 2 x Low Power Cores
- Up to 4.80GHz Boost Speed
- 32GB (2 x 16GB) DDR5-5600 RAM
- 2 DIMM Slots, Supports up to 64GB (Both Populated)
- NVIDIA RTX 500 4GB Ada Generation Graphics
- 1TB NVMe PCIe Gen4 SSD
- Supports 2nd NVMe PCIe Gen4 SSD
- 15.6" 1920x1080 IPS Display
- Keyboard with Numpad
- Fingerprint Reader
- 1080p FHD Webcam
- 2 x Thunderbolt 4, 2 x USB Type-A 5Gb/s
- 1 x HDMI 2.1, 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- Gigabit Ethernet, Wi-Fi 6E & Bluetooth 5.3
- Battery: 4 Cells, 54Wh
- Windows 11 Pro
- Colour: Silver
- 3 Year Warranty
- Product Code: N014P3590EMEA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








