Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Building on the legendary D669 Fifine Microphone, this exclusive model has a louder output and is more sensitive. Ideally suited to voice reproduction for live streaming, video and audio conferencing, podcasts, voice-overs and vlogging. Built-in Gain controller for optimal response. Sturdy desk tripod is part of the kit and ensures isolation from noises through the desk. Cardioid polar pattern condenser microphone for computer captures your voice clearly. Plug and play USB with 1.8m USB Cable included for PC or laptop.
| SKU | D669mk2 |
| Polar Pattern | Uni-directional |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 KHz |
| Impedance | Not Specified |
| Sensitivity | -43 dB ±3 dB at 1 KHz |
| Sound/Noise Ratio | 78 dB |
| Maximum SPL | 130 dB at 1 KHz with ≤1 % THD |
| Controls | Volume |
| Connectivity | USB |
| Lighting | None |
| Contents | 1 x 1.8m USB Cable 1 x Microphone 1 x Tripod Stand |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Fifine D669mk2 Pro Desktop Microphone with Metal Mesh, Tripod — USB
- Product Code: D669mk2
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK





