Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Add-on microphone with mute control for extended audio range. Logitech Expansion Mic for MeetUp provides greater flexibility in huddle room configurations. Meetup’s built-in beamforming mics are optimized for up to 4 meters. To extend that range up to 5 meters, add an Expansion Mic. So whether people are seated at a table, sitting against the wall, or standing, Expansion Mic for MeetUp means everyone will be heard. Because huddle rooms vary in size, we created Expansion Mic to provide additional flexibility in different room configurations. Expansion Mic extends Meetup’s microphone pickup range to 5 meters. A microphone mute button lets those at the far end of the table mute the entire speakerphone system. The indicator light shows when the microphone is muted, when a call is active, and when Bluetooth wireless pairing has begun.
| SKU | 989-000405 |
| Requirements | Logitech MeetUp (pictured, not included) |
| Connection Type | Plug-and-Play |
| Indicator Lights | Video Streaming Microphone Mute On-Hold Bluetooth Pairing etc |
| Microphone Type | Mono, wideband, noise cancelling |
| Buttons | Microphone Mute |
| Cable Length | 6m |
| Contents | 1 x Expansion Microphone |
| Dimensions | 13mm x 83mm x 83mm |
| Weight | 302 g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Logitech Expansion Mic for MeetUp
- Product Code: 989-000405
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.


