Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Elevate your audio experience with the PCBuilder CAST ULTRA USB Gaming Microphone, the ultimate tool for gamers, streamers, podcasters, and content creators. Featuring 4 selectable polar patterns including stereo, omnidirectional, cardioid, and bidirectional, you can now accurately capture audio inputs in any recording scenario. This versatile microphone allows you to easily switch between recording polar patterns making it a great choice for studio usage.
| SKU | PCB-GM-CASTULTRA |
| Polar Pattern | Cardioid, 3 x Microphone Cores |
| Frequency Response | 40 Hz - 20 KHz |
| Impedance | Not Specified |
| Sensitivity | ≥42dB ±2dB@1KHz |
| Sound/Noise Ratio | ≥65dB |
| Maximum SPL | 120 dB (1KHz ≤1% THD) |
| Controls | Volume Dial |
| Connectivity | USB Type-C |
| Lighting | RGB, 7 Patterns |
| Contents | 1 x PCBuilder CAST ULTRA Gaming Microphone 1 x USB Type-C to Type-A Cable 1 x 1/4″ Thread Adapter 1 x User Manual |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
PCBuilder CAST ULTRA RGB Desktop Microphone with Tilt-Adjustable Stand — USB
- Cardioid Polar Desktop Microphone
- 3 x 14mm Capacitive Microphone Cores
- Frequency Response: 40Hz - 20kHz
- Maximum SPL: 120dB (1KHz ≤1% THD)
- SNR: ≥65dB
- Sensitivity: ≥42dB ±2dB@1KHz
- Includes Tilt-Adjustable Stand
- 7 Dynamic Ambient Lighting Effects
- Connectivity: USB Type-C
- Includes Type-C to Type-A Cable
- Includes 1/4" Thread Adapter
- 1 Year Warranty
- Product Code: PCB-GM-CASTULTRA
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,199








