Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Geared toward PC enthusiasts and gamers, the XPG Hunter DDR4 memory module delivers all the benefits of DDR4 with remarkable performance and efficiency. It supports XMP 2.0 for easy overclocking and offers great stability, making it ideal for performance seekers – gaming to competitive benchmarking.
| SKU | AX4U3000716G16A-SBHT |
| Memory Series | XPG Flame Hunter |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 16GB Module (1 x 16GB) |
| Tested Latency | 16-20-20 |
| Tested Voltage | 1.2V |
| Tested Speed | 3000MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 17-17-17 |
| SPD Speed | 2133MHz |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Speed Rating | PC4-24000 (3000MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
ADATA Hunter 16GB (1 x 16GB) DDR4 DRAM 3000MHz CL16 1.2V AX4U3000716G16A-SBHT Memory Module — Black
- Product Code: AX4U3000716G16A-SBHT
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK

