Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Reaching speeds of up to 4800MHz and sporting a maximum capacity of 32GB, the XPG SPECTRIX D50 is a monster of a memory module. It also has looks to kill with an elegant styling with geometric lines. With the XPG RGB Sync app or a RGB software from a major motherboard brand, switch between three RGB modes - Static, Breathing, and Comet. In addition to the three modes, you can also set it to Music mode to sync with your favorite jams.
| SKU | AX4U360016G18A-ST50 |
| Memory Series | XPG D50 RGB |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 16GB Module (1 x 16GB) |
| Tested Latency | 18-22-22 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Tested Speed | 3600MHz |
| LED Lighting | RGB |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Individually Addressable |
| SPD Latency | 19-19-19 |
| SPD Speed | 2666MHz |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Speed Rating | PC4-28800 (3600MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
ADATA XPG SPECTRIX D50 16GB RGB (1 x 16GB) DDR4 DRAM 3600MHz C18 Memory Module — Black
- Product Code: AX4U360016G18A-ST50
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK



