Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
CORSAIR VENGEANCE RGB PRO Series DDR4 overclocked memory lights up your PC with mesmerizing dynamic multi-zone RGB lighting, while delivering the best in DDR4 performance.
| SKU | CMW8GX4M1D3000C16 |
| Memory Series | VENGEANCE RGB PRO |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 8GB Module (1 x 8GB) |
| Tested Latency | 16-20-20-38 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Tested Speed | 3000MHz |
| LED Lighting | RGB |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Individually Addressable |
| SPD Latency | 15-15-15-36 |
| SPD Speed | 2133MHz |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Speed Rating | PC4-24000 (3000MHz) |
| Compatibility | Intel 200 Series, Intel 300 Series, Intel 400 Series, Intel X299, AMD 300 Series, AMD 400 Series, AMD X570 |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Corsair VENGEANCE RGB PRO 8GB (1 x 8GB) DDR4 DRAM 3000MHz CL16 1.35V CMW8GX4M1D3000C16 Memory Module — Black
- Product Code: CMW8GX4M1D3000C16
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK

