Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
CORSAIR built its reputation on performance memory that shines in the most demanding computing situations: extreme gaming and high-transaction processing environments. But not all computers are put to such extreme usage. So we brought the same reliability, testing and CORSAIR quality to a line of memory designed to support standard computing situations such as popular office applications. Now it’s one of our most popular memory lines. Backed with a lifetime warranty, it is memory you can rely on.
| SKU | CMV4GX4M1A2400C16 |
| Memory Series | ValueSelect |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 4GB Module (1 x 4GB) |
| Tested Latency | 16-16-16-39 |
| Tested Voltage | 1.2V |
| Tested Speed | 2400MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 15-15-15-36 |
| SPD Speed | 2133MHz |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Speed Rating | PC4-19200 (2400MHz) |
| Compatibility | Intel 100 Series, Intel 200 Series, Intel 300 Series, Intel 400 Series, Intel 500 Series |
| Heat Spreader | None |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Corsair ValueSelect 4GB (1 x 4GB) DDR4 DRAM 2400MHz CL16 1.2V CMV4GX4M1A2400C16 Memory Module
- Product Code: CMV4GX4M1A2400C16
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK

