Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Guaranteed to work on all triple channel Intel platforms. XMS heat spreader. World famous Corsair reliability and performance. Designed For use with all DDR3 motherboards with three memory channels.
| SKU | TR3X3G1333C9 |
| Memory Series | XMS3 |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Size | 3GB Kit (3 x 1GB) |
| Tested Latency | 9-9-9-24 |
| Tested Voltage | 1.50V |
| Tested Speed | 1333MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 9-9-9-24 |
| SPD Speed | 1333MHz |
| SPD Voltage | 1.50V |
| Speed Rating | PC3-10600 (1333MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | XMS3 |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | None |
| Package Memory Pin | 240 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Corsair XMS3 3GB (3 x 1GB) DDR3 DRAM 1333MHz CL9 1.50V TR3X3G1333C9 Memory Kit — Black
- Product Code: TR3X3G1333C9
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R488

